Oxid dusnatý (NO) je významná molekula, ktorá hrá kľúčovú úlohu v mnohých biologických procesoch a má zásadný význam pre naše zdravie. NO je známy svojimi vlastnosťami ako vazodilatátor, čo znamená, že rozširuje krvné cievy a zlepšuje prietok krvi. Tento mechanizmus pomáha znižovať krvný tlak a zlepšovať celkové kardiovaskulárne zdravie. Okrem toho má NO antimikrobiálne vlastnosti, ktoré posilňujú imunitnú odpoveď a pomáhajú telu bojovať proti infekciám. NO tiež zohráva úlohu v procese hojenia rán a regenerácii tkanív, pričom zlepšuje krvný obeh a dodávanie kyslíka do poškodených oblastí. Jeho účinky na nervový systém zahŕňajú zlepšenie prenosu signálov medzi nervovými bunkami, čo môže pozitívne ovplyvniť kognitívne funkcie a náladu. Dá sa konštatovať, že optimálne hladiny NO sú kľúčové pre udržanie zdravia a prevenciu ochorení dýchacích ciest ale aj kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych ochorení.
Mechanizmus účinku
Slnečné svetlo, konkrétne ultrafialové (UV) žiarenie, môže stimulovať uvoľňovanie NO z nitrátov a nitritov uložených v koži. Tento proces zvyšuje hladiny NO v krvi, čo má niekoľko pozitívnych účinkov na zdravie.
UV žiarenie môže tiež aktivovať enzýmy, ako je syntáza oxidu dusnatého (NOS), ktorá priamo produkuje NO z aminokyseliny L-arginín. Tento proces sa deje hlavne v endotelových bunkách ciev.
Hlavné benefity vystavovania sa slnku pre produkciu NO
NO spôsobuje vazodilatáciu, čo vedie k rozšíreniu ciev a zlepšeniu prietoku krvi. To pomáha znižovať krvný tlak a zlepšovať celkové zdravie kardiovaskulárneho systému.
NO má antimikrobiálne vlastnosti a hrá úlohu v imunitnej odpovedi tela, čo pomáha v boji proti infekciám.
Slnečné svetlo má aj iné benefity, ako je zvýšenie produkcie vitamínu D a endorfínov, čo prispieva k lepšej nálade a celkovému pocitu pohody. NO tiež môže hrať úlohu v tomto procese tým, že zlepšuje krvný obeh a dodávanie kyslíka do mozgu.
Zvýšené hladiny NO môžu zlepšiť funkciu dýchacieho systému, pretože NO pomáha zlepšovať pomer ventilácie a perfúzie v pľúcach.
Bezpečnostné opatrenia
Čas na Slnku: 10-30 minút denne stačí a zameraj sa hlavne na zachytávanie ranných a večerných lúčov. Medzi 10:00 - 16:00 sa chráň!
Ochrana Pokožky: kvalitný širokospektrálny opaľovací krém s SPF 50 počas priamej expozície v lete medzi 10:00 - 16:00 je nevyhnutnosťou! Ale pozor na falošný pocit ochrany! Ani takto silné SPF nedokáže ochrániť pokožku dokonale. Tiež sa netreba báť ani zníženia produkcie vitamínu D.
Ochranné Oblečenie: Noste klobúky so širokým okrajom, slnečné okuliare a ľahké, dlhé oblečenie, ktoré pokryje vašu pokožku - počas silného UV žiarenia.
Strava Bohatá na Antioxidanty: Konzumuj potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú ovocie a zelenina, ktoré môžu pomôcť chrániť pokožku zvnútra.
Slnečné žiarenie má mnoho výhod pre naše zdravie, ale je dôležité byť opatrný, aby sme minimalizovali riziká spojené s UV žiarením. Dodržiavaním správneho protokolu na opaľovanie môžete bezpečne využívať benefity slnka. Pamätaj, že rovnováha je kľúčová.
Kimball, S. M., Mirhosseini, N., & Holick, M. F. (2017). Evaluation of vitamin D3 intakes up to 15,000 international units/day and serum 25-hydroxyvitamin D concentrations up to 300 nmol/L on calcium metabolism in a community setting. Journal of the American Osteopathic Association, 117(11), 737-747. doi:10.7556/jaoa.2017.140.
Wu, S., Han, J., Li, W. Q., Li, T., & Qureshi, A. A. (2018). Basal-cell carcinoma incidence and associated risk factors in US women and men. British Journal of Dermatology, 178(2), 309-316. doi:10.1111/bjd.15918.
Mowbray, M., McLintock, S., Weerakoon, R., Lomatschinsky, N., & Weller, R. B. (2016). Enzyme independent NO stores in human skin: Quantification and influence of UV radiation. Journal of Investigative Dermatology, 136(2), 356-363. doi:10.1016/j.jid.2015.10.061.
Barolet, D., & Roberge, C. J. (2016). Infrared and skin: Friend or foe. Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology, 155, 78-85. doi:10.1016/j.jphotobiol.2015.12.016.
Comments